10 בספטמבר 2015
פדיקור רפואי

פדיקור רפואי הינו מינוח שמתקשר לטיפול בכף רגלו של האדם הסוכרתי. לא לכל חולי הסכרת יש כף רגל סוכרתית וכשזה קורה, יש להתייחס לעניין בכובד ראש ולפנות בדחיפות לקבלת טיפול רפואי בבית חולים ובמקביל לנהל שגרה ערנית בשימת לב מיוחדת לכל התפתחות לא רצויה בכף הרגל. אחת הדרכים למניעת זיהומים בכף רגל סוכרתית היא קבלת טיפול פדיקור רפואי אצל פדיקוריסטית מומחית אשר עברה הכשרה מקצועית בתחום.

תועלתיות הטיפול

מאחר שאצל חולי סכרת קיימת נטייה לפגיעה עצבית ברגל, יש צורך לקבל טיפול מנע אשר יתרום לשמירה על כף הרגל מפני פגעים העלולים להתפתח בה, כגון: זיהומים הנגרמים מפציעות, סדקים בעור, יבלות, פטרת, ציפורן חודרנית וקאלוס (עור עבה, בעיקר באזור הקרסול). על ידי שמירה על היגיינת כף הרגל נשמרת למעשה בריאותו של החולה. בשל בעיה באספקת הדם לאזור הרגליים אצל חולים סוכרתיים, נוצר מצב שבו זמן החלמה של פציעה – ולו הקטנה ביותר – מתמשך לאורך זמן בלתי ניתן לשיעור ועלול לגרור בעקבותיו סיבוכים חמורים. פדיקור רפואי אינו עוד טיפול פדיקור למטרות טיפוח הנועד לשפר את מראה כף הרגל. פדיקוריסטית שאינה מודעת לסיבוכים העלולים להיגרם בשימוש של מוצרים לא נכונים, עלולה להזיק למטופל ואף לדרדר את מצבו הבריאותי. יש לחזור ולהדגיש כי שמירה עקבית על היגיינת כף הרגל הסוכרתית הינה חיוב רפואי מובהק כאשר פדיקור רפואי מהווה חלק בלתי נפרד מכך והוא נקבע לפי הצורך של המטופל ומצב כפות רגליו. אגב, האגודה הישראלית לסוכרת עורכת קורסים של פדיקור רפואי עבור פדיקוריסטיות המבקשות לעבור הכשרה מקצועית בתחום ועם סיום הכשרתן שמותיהן מפורסמים באתר האגודה.

מה בטיפול

פדיקור רפואי מקצועי יכלול את הפעולות הבאות: ריכוך העור בחומרים המתאימים לשימוש בכף רגל סוכרתית, הסרת עור מיותר סביב לבהונות, שיוף הקאלוס בכדי להקל על ההליכה ולמניעת עומס מעל כפות הרגליים, גזיזת ציפורניים ושיופם באופן שימנע חדירתם לעור ולסיום, עיסוי כפות הרגליים על מנת לסייע בזרימת הדם תוך שימוש בחומרים התורמים ללחות העור ומגנים עליו מפני יובש והיסדקות. בקביעת תור ראשונית אצל הפדיקוריסטית הרפואית יש לוודא שאכן מדובר בבעלת מקצוע. אחת הדרכים לברר את הנושא היא שאלה לגבי רמת הסטריליזציה במכון. באם התשובה היא ש"כל המוצרים עוברים חיטוי בין לקוח ללקוח" מוטב לענות בנימוס "תודה" ולהמשיך לפדיקוריסטית הבאה. טיפול פדיקור רפואי לכף רגל סוכרתית חייב להיעשות אך ורק בכלי פדיקור חד פעמיים ואין על כך שום הקלות.

כדי לסיים את הדברים בנימה חיובית, ראוי לציין כי ישנם מקצועות אשר מעבר לפן העסקי שבהם, קיים בצידם רווח נוסף והוא – עשיית חסד עם הזולת. פדיקור רפואי הוא אחד מהם.

תגובות סגורות.